Piyasalar dalgalanmaya devam edecek mi?

Geçtiğimiz günde, küresel piyasaların birçoğunun 1 Mayıs nedeniyle kapalı olması nedeniyle Japonya, ABD ve İngiltere gibi işlemlere açık olan ülkelerdeki gelişmelere odaklanıyorduk.

Japonya tarafında, şirketlerin beklentinin altına kar açıklaması satış baskısına neden olmuş ABD tarafından kötü gelen veriler sonrasında satışlar hızlanmıştı.

İngiltere tarafına baktığımızda ise FTSE 100 endeksinin, Llyods Banking Group’un beklenenin üzerinde kar açıklamasıyla yükselişe geçtiğini gördük.

Gün içinde açıklanan imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI), beklentinin üzerinde düşmesi ekonomik yavaşlamaya işaret etse de İngiliz borsası üzerinde herhangi bir etki yaratmıyordu. Kapanışa doğru, ABD tarafından gelen haberler FTSE’nin günü yüzde 1.3 artıda kapatmasını sağlıyordu.

Açık olan ABD piyasalarında yukarı yönlü açılışların, inşaat harcamalarındaki artış ile hızlandığını gördük. Haftanın ilk iş gününde kötü gelen veriler ile bir miktar gerileme yaşansa da piyasalardaki temkinli bekleyişin sürdüğünü görmekteyiz.

Bu kapsamda, piyasalardaki açılış temkinli yapılırken beklentiden iyi gelen imalat sanayi verisi sonrasında yukarı yönlü hareket hız kazanıyordu.

Yurtiçinde piyasaların kapalı olması nedeniyle herhangi bir işlem yapılmazken, Türkiye tarafında gerçekleşen en büyük gelişme S&P kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin görünümünü pozitiften durağana düşürmesiydi.

S&P, gerekçe olarak daha düşük dış talebi ve kötüleşen ticaret haddini gösteriyor, bu durum da yatırımcılar açısından Türkiye’ye yatırım yapma riskini arttırıyordu. Piyasaların tatil olduğu bir günde yaşanan bu gelişme, piyasalar açısından bugün negatif yönlü bir etki yaratacaktır.

Küresel piyasalarda işlem gören Dolar/TL paritesinin S&P tarafından gelen açıklama ile 1.7630 seviyesine çıktığını ve kapanışı 1.7600 seviyelerinden yaptığını gördük. Bugüne baktığımızda, gevşemenin sürdüğü kurda, S&P kaynaklı yukarı yönlü hareketin geçici olacağını düşünüyoruz.

Altın tarafında, 1672 Dolara kadar yükseliş yaşandığını fakat sonrasında gelen satışlar ile 1660’lı seviyelere doğru geri çekilmeler olduğunu gördük.

Fed açıklamaları sonrasında bir miktar hareketlenmenin yaşandığı altında her geçen gün direnç seviyelerinin test edilmesi altın fiyatındaki yükselme isteğini işaret ediyor. Orta ve uzun vadede, yukarı yönlü hareket edeceğini düşündüğümüz altında, kısa vadede küresel piyasalardaki gelişmeler doğrultusunda 1640 – 1685 fiyat aralığı geçerli olacaktır.

Haftanın ilk iş gününü, 60010 puandan kapayan endekste kritik seviyelerin korunuyor olması yatırımcıların risk iştahının yüksek olduğunu gösterse de, bugün; S&P tarafından yapılan açıklama nedeniyle satıcılı bir açılış yapılma ihtimali var. Öte yandan, beklentiden iyi gelen ABD imalat sanayi verileri yatırımcıların risk iştahının yüksek kalmasını sağlayabilir.

Gün içinde açıklanacak olan İtalya; İşsizlik Oranı, PMI, ÜFE, Almanya; İşsizlik Oranı, PMI, Fransa; PMI, Avro Bölgesi; İşsizlik Oranı, PMI, ABD; Mortgage Başvuruları, Fabrika Siparişleri verilerinin de yön konusunda etkili olacağını düşündüğümüz IMKB’de takip edeceğimiz destek seviyeleri; 60000, 59700 ve 59300’ken, direnç seviyeleri ise 60500, 60800 ve 61000 olacak.


Kaynak :İnternet Haber
Tarih :2.5.2012Son Haberler

Borsa, döviz ve altında sabah raporu!
Ticaret Kanunu'nda önemli değişiklikler
Bankaların gözü emekli maaşlarında!
Kredi kartından nakit avans patladı
Maliye Bakanı o soruya yanıt verdi!
Hesabınızdaki para 10 dakikada uçabilir
Enflasyon son yılların rekorunu kırdı!
Altın, döviz ve borsada sabah raporu
Altın, döviz ve borsada sabah raporu
Hükümetin teşvik paketinde yok yok!

Yeni Üyeler

ÖZEL EGE KIZ YURDU
erkek yurdu...

DARICA WEB TASARIM
2013 yılında kurulmuş olan Darıca Web Tasarım, geride bıraktığı zaman zarfı içerisinde sayısız sektör ve firmaya hizmet vermiştir....

INTEGRAL SPOR
Integral suni çim imalatı yapar ve spor tesisleri kurar....

DOGUKAN TEMİZLİK SİRKETİ
ankara dogukan temizlik şirketi...

BURDUR DİZAYN REKLAM
Burdur Reklam...

Haberler

Borsa, döviz ve altında sabah raporu!... EKOFİNANS.COM - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksi güne sert düşüşle başladı.
25.05.2012

Ticaret Kanunu'nda önemli değişiklikler... Şirket yönetimi için 'yüksek tahsil' şartını kaldırılacak. Şirket ortaklarının şirketten para çekmesini engelleyen madde yumuşatılacak. acaklarını açıkladı. Ortak kâr avansın...
25.05.2012

Bankaların gözü emekli maaşlarında!... Bankalar emekli maaşlarını kendi bünyelerine alabilmek için başlattıkları yarışa hızla devam ederken bankalar şimdi de emekli maaş hesabı olanlara kredi kartı çıkartıyor. Asıl...
17.05.2012

Kredi kartından nakit avans patladı... Kullanımının rahat olması ve son dönemde kampanyalarla maliyetin düşmesi kredi kartlarında nakit avansı patlattı Radikal'in haberine göre...
17.05.2012

Maliye Bakanı o soruya yanıt verdi!... Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "yakın zamanda vergi indirimi düşünmüyoruz" diye cevap verdi. ALIN...
16.05.2012Araçlar

Favorilerinize Ekleyin!
Ana Sayfanız Yapın!
Ücretsiz Seri İlan Verin!
Tavsiye Et
Tüm hakları FirmaEkle.com'a Aittir. Copright 2006 © Turuncu Internet Solutions
Anasayfa | Firma Ekle | Firma Giriş | İlan Bırak | Reklam | Yardım | Bize Ulaşın